Lai uzzinātu, ko par Latviju raksta ārvalstu prese, Latvijas Institūts regulāri apkopo starptautisko mediju publikācijas par dažādiem ar Latviju saistītiem tematiem. Ārvalstu mediju pārskatā iekļauti lielākajos pasaules medijos publicētie raksti no 2016. gada janvāra līdz aprīlim, kuri domāti starptautiskai auditorijai, kas lasa angļu, franču, krievu, vācu, spāņu valodās. Analizēti arī materiāli no mazākiem medijiem kaimiņos lietuviešu un igauņu valodā.

Gada pirmajos četros mēnešos aplūkotas 1903 publikācijas. No kopējā materiāla skaita 28.9% materiālus veidojuši Krievijas mediji, tam seko Lietuvā (19.86%) un ASV (11.19%) reģistrētos mediju uzņēmumos veidotas publikācijas. No aplūkotajām publikācijām 29.55% bija ar pozitīvu ievirzi, 25.46% negatīvu ievirzi, bet neitrāli Latvija atspoguļota 44.99% gadījumu. No 550 publikācijām, kuras saistībā ar Latviju veidojuši Krievijas mediji, 28 ir ar pozitīvu ievirzi, 224 ar negatīvu un 298 ir neitrāli vērtēti materiāli. Savukārt no Lietuvas mediju veidotajām publikācijām šajā laika posmā 163 ir pozitīvas, 49 negatīvas un 166 neitrālas.

Visvairāk ārvalstu mediju materiāli, kuros atspoguļota Latvija, veidoti par iekšlietu jomu (24.49%). Tajos plaši atspoguļota imigrācija no Tuvo Austrumu zemēm, kā arī patvēruma meklētāju uzņemšanas procedūras Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs. Tāpat Latvijas vārds parādās materiālos, kuros diskutē par obligātajam patvēruma meklētāju kvotām ES. Ārvalstu mediji aplūkojuši arī Latvijā pieņemtos likumus par musulmaņu apģērba nēsāšanu sabiedriskā vietā. Nākamā joma, kurā bieži parādījies Latvijas vārds ir sports (16.51%). Visbiežāk Latvija pieminēta saistībā ar latviešu basketbolista Kristapa Porziņģa gaitām Nacionālajā basketbola asociācijā. Pēc sporta tēmas seko ārlietas (11.45%), ekonomika un finanses (10.99%) un drošība (8.18%). Ārvalstu medijos joprojām ziņo par Latvijas ekonomisko izaugsmi, analizējot ekonomikas tendences un jaunākās izmaiņas. Drošības jomā, īpaši ASV un Vācijas lielākajos medijos, ziņo par NATO darbībām tās dalībvalstīs Austrumeiropā – militāro spēku nosūtīšanu uz Baltijas reģionu, militārās mācības un diskusijas par Krievijas agresīvo ārpolitiku.

 

Foto: Valts Kleins