22.08
2017
Sāks video sveiciena kaimiņu tautām simtgadē uzņemšanu

Sāks video sveiciena kaimiņu tautām simtgadē uzņemšanu

Šo trešdien, 23.08., saullēktā plkst. 6:07 pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas ierībināsim Latvijas institūta akciju “Baltijas simtgades ceļš”, kas iecerēts kā visas tautas veltījums Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Somijas valstu simtgadēm.

 

“1989. gada 23. augustā, apliecinot savu brīvības garu un nosodot Molotova-Ribentropa paktu, trīs Baltijas tautas sadevās rokās Baltijas ceļā un visai pasaulei nosūtīja šo svarīgo vēsti. Mēs atguvām neatkarību, pateicoties savai vienotībai, un šodien vēlamies pateikties saviem kaimiņiem un Somijai, ka drīzumā varēsim svinēt savu valstu simtgades un paši saviem spēkiem veidot nākamos mūsu valstiskuma simt gadus,” stāsta Latvijas institūta direktore Aiva Rozenberga.

 

Akcijas mērķis ir radīt neparastu apsveikumu kaimiņiem viņu valstu simtgadēs, tāpēc priecīgā Baltijas simtgades ceļā dosies mūsu laba vēlējumi un sveicieni, ko simbolizēs svētku kūkas. Tās pēc vairāk nekā simt gadus senas, paaudzes paaudzē nodotas, no vecmāmiņas mantotas receptes gatavos pazīstamā gardumu meistare Liene Zemīte.

 

Aicinājumam piedalīties akcijā ir atsaukušies ļaudis visās sveiciena maršruta pieturvietās, lai palīdzētu kūkas no rokas rokā, ar dažādiem transporta veidiem nogādāt kaimiņvalstīs: skrienot, ar BMX un šosejas riteņiem, seniem spēkratiem, motocikliem, automašīnām, traktoru, SUP dēļiem, kā arī ar dziesmām un dejām. Lietuvā un Igaunijā mūsu tautas sveicieni, klātesot Latvijas vēstniekiem Lietuvā un Igaunijā, tiks nogādāti Baltijas ceļa atceres pasākumos Lilli-Unguri (Igaunija) un Biržai (Lietuva), savukārt Helsinkos, Somijā, Latvijas tautas sveiciens ieradīsies uz vērienīgo simtgades notikumu “Nedēļas nogale kopā”.

 

Mūsu tautas sveiciena ceļojums pa Baltijas ceļa maršrutu tiks iemūžināts video, kas vēlāk pārtaps neparastā apsveikumā mūsu kaimiņiem. Video projekta režisors ir Lauris Ābele (studija Tritone), tā praktisko realizāciju nodrošina reklāmas aģentūra DDB Worldwide Latvia.

 

Baltijas simtgades ceļa pieturas punkti:

 

Uz Lietuvu:
LNB – Daugavmala – Lucavsala – Vimbukrogs – Ķekava – Iecava – Bauska – Ceraukste – Biržai (Lietuva)

 

Uz Igauniju/Somiju:
LNB – Melngalvju nams – Brīvības piemineklis – Šmerlis – Sigulda – Cēsis – Kocēni – Valmiera – Rūjiena – Lilli-Unguri (Igaunija)

 

Mediju kontaktiem:    

 

Paula Prauliņa

tālr.: 67503653
e-pasts: paula.praulina@li.lv

vairāk

04.08
2017
Radīsim prieku kaimiņiem simtgadēs

Radīsim prieku kaimiņiem simtgadēs

Latvijas Institūts aicina ikvienu interesentu iesaistīties akcijā “Baltijas simtgades ceļš: vienoti arī svētkos”. Akcijas mērķis ir radīt neparastu apsveikumu mūsu kaimiņu tautām – Lietuvai, Igaunijai un Somijai – to simtgadēs.

 

“Pirmā pasaules kara izskaņā Eiropas kartē dzima 10 jaunas valstis, arī Somija, Igaunija, Lietuva un Latvija. Mūsu valstu simtgades ceļā ir bijis daudz pārbaudījumu, bet cauri tiem ir vēlreiz un vēlreiz nostiprinājusies kaimiņu tautu draudzība un savstarpējs atbalsts grūtā brīdī. Arī 1989. gada 23. augustā apliecinot savu brīvības garu un nosodot nelietīgo Molotova-Ribentropa paktu, trīs Baltijas tautas sadevās rokās Baltijas ceļā un visai pasaulē šādā mierīgā veidā nosūtīja šo svarīgo vēsti. Kopīgi esot par valstiskumu un brīvību, mēs neatkarību atguvām, un šodien vēlamies pateikties Igaunijas, Lietuvas, Somijas tautām, ka kopā varam būt arī priekos un svinēt gaidāmo valstu simtgadi un veidot nākamo simtgadi. Latvijas Institūts aicina ikvienu – pasaki arī tu paldies mūsu kaimiņiem!” stāsta Latvijas Institūta direktore Aiva Rozenberga.

 

Tradicionāls dzimšanas dienas sveiciens ir kūka – un kūkas būs! Jau 23. augustā – Baltijas ceļa gadadienā – uz Igaunijas, Lietuvas un Somijas galvaspilsētām no Rīgas svinīgā un priecīgā Baltijas simtgades ceļā dosies mūsu laba vēlējumi, ko simbolizēs trīs svētku kūkas. Ar motociklu, dronu vai ķerru, no rokas rokā vai pa upi, bet kūkām galā jānonāk! Kaimiņiem sūtāmās kūkas pēc vairāk nekā simt gadus senas, paaudzes paaudzē nodotas, no vecmāmiņas mantotas receptes darinās pazīstamā gardumu meistare Liene Zemīte.

 

Kūku ceļojums pa Baltijas ceļa maršrutu tiks iemūžināts video, kas vēlāk pārtaps neparastā apsveikumā mūsu kaimiņu tautām. Lai kopīgi radītu šo video sveicienu, Baltijas simtgades ceļā tiek aicināts iesaistīties ikviens! Sveiciena pieturas punktu saraksts un pieteikšanās forma ir pieejama mājaslapā www.baltijassimtgadescels.lvun Latvijas Institūta komunikācijas kanālos. Ir tikai jāizvēlas ērtākais ceļa posms, jāizdomā radošs veids, kādā varētu nogādāt savu sveicienu kaimiņiem līdz nākamajam posmam, un jāpiesakās!

 

Radīsim prieku kaimiņiem un sev pašiem, apliecinot, ka esam radoša tauta un kopā varam droši iesoļot nākamajā simtgadē!

 

Foto no akcijas atklāšanas pasākuma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 2017.gada 2.augustā pieejami šeit.

 

© Foto:  Latvijas Institūts

vairāk

03.08
2017
Par Latviešu jaudu 21.gadsimtā

Par Latviešu jaudu 21.gadsimtā

“Latvieši ir krietni, radoši izdzīvotāji, kuri jaudu ņem no mežiem Baltijas jūras krastā. Viņi pārstrādā gadsimtos pārbaudītās gudrības un dabas kapitālu 21.gadsimta strāvā.”

Eiropas Latviešu apvienības kongresa dalībnieki

 

No 2017.gada 27.jūlija līdz 30.jūlijam notika pirmais Eiropas Latviešu kongress (turpmāk – kongress), tas sākās Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, turpinājās uz prāmja “Isabelle”, kas devās uz Stokholmu un atpakaļ, un noslēdzās Nacionālajā bibliotēkā. Kongress pulcēja 266 dalībniekus no 25 valstīm, arī jauniešus, kuri studē vai strādā ārvalstīs un studentus no Latvijas. Viens no galvenajiem kongresa jautājumiem bija – kas mēs esam, kas mūs vieno un kā saglabāt piederību savai valstij un vai tas ir vajadzīgs?

 

Kongresā Latvijas institūta direktore tika uzaicināta vadīt vienu no paneļdiskusijām un kopā ar kongresa dalībniekiem apzināt Latvijas status quo un aktualizēt Latvijas tēla iespējamos attīstības virzienus un scenārijus nākotnē. Meklēt atbildes, ar ko Latvija 2025.gadā ir pazīstama pasaulē? Kas Latviju padara atšķirīgu no citām valstīm? Radošajā darbnīcā dalībnieki tika aicināti pēc fokusa grupas modeļa sniegt savas asociācijas par valsts tēlu, kā arī pārdomāt par iespējām pašiem stereotipus par Latviju aizvietot ar jēgpilniem mūsdienīgiem Latvijas stāstiem un izstrādāt savu vēstījumu, kas fokusa grupas darba noslēgumā skanēja šādi: “Latvieši ir krietni, radoši izdzīvotāji, kas jaudu ņem no mežiem Baltijas jūras krastā un pārstrādā gadsimtos pārbaudītās gudrības, dabas un kultūras kapitālu 21. gadsimta strāvā”.

 

Iedvesmoti un ar idejām par mūsdienīgiem stāstiem Latvijai kongresa dalībnieki nokāpa no kuģa “Izabella” un turpināja diskusijas Nacionālajā bibliotēkā par vajadzību un veidiem, kā saglabāt piederību valstij.

 

Foto: Eiropas Latviešu apvienība 

vairāk

17.07
2017
Iezīmē kalendārā 2018. gada 5. maiju un #izskrienLatviju pasaulē!

Iezīmē kalendārā 2018. gada 5. maiju un #izskrienLatviju pasaulē!

Par godu gaidāmajai Latvijas simtgadei Latvijas kartes kontūru vakar Kanādas galvaspilsētā Otavā izskrēja divas latviešu un viņu domubiedru komandas, tādējādi piepulcinot vēl vienu maršrutu tiem, kas jau izveidoti Hāgā, Frankfurtē, Stokholmā, Oslo, Parīzē, Seulā, Reikjavīkā, Londonā, Dublinā, Čikāgā un citviet pasaulē, tostarp arī vairākās Latvijas pilsētās.

 

Lai veicinātu Latvijas atpazīstamību pasaulē un kopīgi sagaidītu Latvijas simtgadi, Latvijas Institūts kopā ar biedrību “VSK Noskrien” aicina tautiešus un Latvijas draugus iesaistīties akcijā nākamgad, 2018. gada 5. maijā – visiem pasaulē vienā dienā.

 

“Kopš pavasara, kad aizsākās šī Latvijas Institūta akcija, ir saviļņojoši, ar kādu atsaucību Latvijas cilvēki pasaulē ir aizrāvušies ar šo ideju. Katra šāda Latvijas karte stāsta par mūsu valsti un cilvēkiem, vairojot Latvijas atpazīstamību ļoti demokrātiskā, cilvēciskā un veselīgā veidā. Esmu no sirds pateicīga ikvienam lielam un mazam Latvijas patriotam par viņu aktivitāti un atsaucību, un esmu pārliecināta – 2018. gada 5. maijā visā pasaulē parādīsies vēl daudzas Latvijas kartes kontūras, kuras izskries vai izies dzīvespriecīgi, patriotiski cilvēki, tādējādi pasniedzot mūsu Latvijai veselīgu dzimšanas dienas dāvanu,” saka Latvijas institūta direktore Aiva Rozenberga.

 

Akcija “Izskrien Latviju pasaulē” ir aicinājums ikvienam aktīvam skrējējam vai gājējam izskriet, iziet, izbraukt ar riteni vai pat izpeldēt Latvijas kontūru kādā pilsētā un likt lietā savas iecienītās aplikācijas, lai pēc tam ar rezultātu dalītos sociālajos tīklos, izmantojot tēmturi #izskrienLatviju un pastāstot saviem sekotājiem par Latvijas Simtgadi. Šādā veidā ikkatrs var kļūt par Latvijas vēstnieku! Nav nekādas noteiktas kilometrāžas, šo kontūru var izskriet kaut vai piemājas parkā. Galvenais – dalīties, lietot tēmturi #izskrienLatviju un pastāstīt par to visiem, kas būtu gatavi izskriet Latviju pasaulē.

 

Jāuzsver, ka arī šogad ikviens var iesildīt šo akciju, jau laikus izmēģinot savus spēkus un piesakot ideju. Īss ceļvedis par to, kā iesaistīties akcijā šeit.

 

Līdz šim sagatavotos maršrutus var skatīt šeit. Ja nepieciešama palīdzība maršruta izstrādē, rakstiet info@li.lv.

 

Foto no #izskrienLatviju Hagā 2017.gada 3.jūnijā. 

Autors: Jorens Jakovļevs 

 

 

 

Papildus informācija:  

 

Paula Prauliņa

tālr.: 67503653
e-pasts: paula.praulina@li.lv

 

 

 

vairāk