10.09
2018
Latvija Pasaules talkā piedalīsies ar Laimes koku stādīšanu nākamajām paaudzēm

Latvija Pasaules talkā piedalīsies ar Laimes koku stādīšanu nākamajām paaudzēm

Ar rosinājumu iestādīt savu koku vai piedzīvot koka dzimšanu no iestādītās sēkliņas, Latvijas plašākā brīvprātīgo kustība LIELĀ TALKA aicina iedzīvotājus piedalīties Pasaules talkā, kas notiks 150 pasaules valstīs š.g. 15.septembrī.

 

Latvijā, kur šogad tiek svinēta valsts simtgade, dalībnieku vēstījums būs viennozīmīgs: mēs stādām “Laimes koku” savas Latvijas un visas planētas veselībai un labai dzīvei. Dažādās Latvijas vietās, iesaistoties pašvaldībām, skolām un brīvprātīgajiem, tiks stādīti koki un koku sēklas, un bērni izglītoti par koka augšanas ciklu. Pasaules talka sāksies Jaunzēlandē plkst.10.00 pēc vietējā laika un sekos Saulei visas dienas garumā, pārklājot visas 24 laika joslas un noslēdzoties Havaju salās. Šī būs lielākā kopīgā dabas sakopšanas talka pasaules vēsturē.

 

“Piesārņojums, ar ko Latvija jau diezgan sekmīgi cīnās un tiek galā, ir visas pasaules problēma, kam nepieciešams liels visas pasaules sabiedrības atbalsts un uzmanība, lai varam paveikt neiespējamo – sakopt visu planētu. Lielā Talka aicina ikvienu, kurš piedalīsies šajā visas planētas kopīgajā akcijā, šādi apliecināt savu mīlestību Latvijas nākamajai simtgadei, nākamajām paaudzēm un mūsu ilgtspējībai. Tāpēc Latvijas iedzīvotāji tiek aicināti sēt un dēstīt “Laimes kokus”, rādot piemēru pasaules vides atveseļošanai un radot jaunu tradīciju Latvijā – dēstīt katram savu “Laimes koku”,” saka Lielās Talkas vadītāja Vita Jaunzeme. Akciju atbalstīs arī diasporas organizācijas, aicinot Latvijas cilvēkus iesaistīties Pasaules talkā visā pasaulē.

 

Lielās Talkas mājas lapā talkas.lv ir izveidota īpaša karte - http://talkas.lv/laimes-koki/, kurā ikviens tiek aicināts atzīmēt vietu, kur ir iesējis koka sēkliņu vai iestādījis stādiņu, kā arī atstāt vēlējumu Latvijai un pasaulei nākamajos 100 gados.

 

“Esam tīra valsts, kas turpina ceļu ilgtspējas virzienā, un caur šo Pasaules talku dalāmies starptautiski ar Latvijas pieredzi un redzējumu. “Zaļā pieeja” apvienojumā ar inovācijām dod mums papildus stimulu turpināt gudru attīstību un rosināt Latvijā ilgtspējas un inovācijas iniciatīvas, kas dod labumu visai pasaules sabiedrībai. Pēc dažādām uzņēmēju, studentu un citu entuziastu atsauksmēm, tieši šis Latvijas zaļuma un radošuma aspekts ir tas, kas raisa interesi par Latviju,” uzsver Latvijas institūta direktore Aiva Rozenberga.

 

Viena no talkām 15.septembrī notiks Latvijā slavena Eiropas simbolisma mākslinieka - Vilhelma Purvīša - dzimtajās mājās "Vecjaužos" (Ogres novads, pie Zaubes). Talkas sākums plkst. 11.00. Mākslinieks un bijušais Latvijas Mākslas akadēmijas rektors Vilhelms Purvītis no 20.gs.sākuma līdz II Pasaules karam bija Eiropā atzīts, daudzās galvaspilsētās un valstīs plaši izstādīts mākslinieks. Talkā ar simbolisku nosaukumu "Ieelposim Purvīti" jaunieši – topošie mākslinieki un citi interesenti palīdzēs Purvīša dzimtajās mājās labiekārtot ainavu, stādīt unikālas Purvīša dzimtas ābeļu sēklas un līdz ar to “iestādīt” arī starptautiski atpazīstama muzeja un jauniešu mākslas centra ideju, kuram te jātop tuvāko gadu laikā. Tādējādi talka kļūst par kaut ko lielāku – līdztekus vides labiekārtošanai un cieņai pret kultūras mantojumu tiek likts simbolisks aizsākums laikmetīga starptautiska jauniešu kultūras centra idejai.

 

Talkā aicināti piedalīties arī mediji, kā arī jebkurš interesents un Purvīša mākslas cienītājs.

Kā piedalīties?

  • Sagatavo dēstāmo koka sēklu vai sameklē koka stādu;
  • Š.g. 15.septembrī to iestādi;
  • Nofotografē, ieraksti video un laba vēlējumu Latvijai, un atsūti Lielajai Talkai;
  • Atzīmē savu stādījumu Latvijas kartē www.talkas.lv
  • Lieto tēmturi #LielāTalka, #stādāmnākotni un ieliec sociālajos tīklos.

 

Vairāk informācijas:

www.talkas.lv

Kontakti Latvijā: Vita Jaunzeme, vita.jaunzeme@pedas.lv, Lielās Talkas vadītāja, T.29909222

Starptautiskajiem medijiem: Aiva Rozenberga, aiva.rozenberga@li.lv, Latvijas institūta direktore, T.29462451

Par Pasaules talku vairāk var uzzināt šeit.

 

Foto: Rojs Maizītis, Delfi

vairāk

10.08
2018
LI piedalās raidījumā "La Dolce Vita" un iesaka simtgades receptes

LI piedalās raidījumā "La Dolce Vita" un iesaka simtgades receptes

Lai stāstītu par Latvijas kulinārajām tradīcijām mūsu valsts simtgades griezumā, skatītāju iecienītajā pavāršovā “La Dolce Vita. Ar Roberto” viesojās Latvijas institūta ārvalstu mediju koordinatore un ēdiena kultūras pētniece dr. art. Astra Spalvēna, iepazīstinot ar rasola vēsturi.

 

Gadsimta sākumā rasols ticis gatavots no izsmalcinātām importa sastāvdaļām, bet 20. gadsimta vidū tas bijis viens no retajiem ēdieniem Latvijas virtuvē, kas apvieno gaļu un zivi. Savukārt kopš padomju laikiem rasols viennozīmīgi ir īstena svētku galda klasika.

 

Šeit atradīsiet ne tikai Astras ieteiktās receptes, bet arī ēdienu pagatavošanas procesa soli pa solim video.

 

vairāk

30.07
2018
LI aicina diasporas skolas iesaistīties paaudžu stiprināšanas akcijā

LI aicina diasporas skolas iesaistīties paaudžu stiprināšanas akcijā

Jau trešo gadu pēc kārtas Latvijas institūts aicina latviešu diasporas skoliņas iesaistīties paaudžu stiprināšanas akcijā sociālās kustības #GribuTeviAtpakaļ ietvaros un darināt īpašus svētku sveicienus sociālās aprūpes centros mītošajiem senioriem Latvijā.

 

“Uzadi, sarūpē, dāvini rakstainus cimdus un 18.novembrī – valsts 100.dzimšanas dienā – sasildi sevi un Latviju!” Ar šādu uzsaukumu lielos svētkus svinēt aicina Latvijas valsts simtgades birojs, tāpēc arī LI ir domājis par to, kā šo simbolu integrēt šī gada bērnu sveicienos Latvijas senioriem valsts svētkos.

 

No 2018.gada 1.septembra līdz oktobra vidum latviešu diasporas skoliņu audzēkņi tiek aicināti darināt sveicienus ar latviešu rakstainajiem cimdiem, izmantojot mūsu senču no paaudzes paaudzē nodoto cimdu rakstu un krāsu salikumu kombinācijas. Esam daudzkārt bijuši liecinieki tam, ar kādu saviļņojumu bērnu sveicienus saņem sociālās aprūpes centru iemītnieki, un arī rakstainu cimdu formā veidoti apsveikumi noteikti sasildīs senioru sirdis Latvijas 100. dzimšanas dienā!

 

Aicinām diasporas skoliņu skolotājus informēt par šo LI iniciatīvu savas skolas audzēkņus un viņu vecākus. Lūgums līdz š.g. 5.septembrim informēt LI par vēlmi atbalstīt šo iniciatīvu, rakstot e-pastu uz info@li.lv ar norādi “Svinam LV100 rakstainos cimdos”, norādot paredzamo apsveikumu skaitu, ko skoliņas audzēkņi varētu sagatavot. Pēc dalības apstiprinājuma saņemšanas LI sazināsies ar jums un vienosies par organizatoriskajiem darbiem, lai nodrošinātu, ka Latvijas seniori saņem īpaši viņiem radītos rakstainos cimdus valsts svētku priekšvakarā. Sveicienu sūtīšanas un saņemšanas laiks būs no oktobra vidus līdz 11.novembrim – Lāčplēša dienai, bet laikā no 11.-17.novembrim LI rīkos pasākumu kādā no sociālās aprūpes centriem.

 

Foto: Ogres Mākslas skola

vairāk

16.07
2018
Latvijas institūts pošas dalībai Somijas sarunu festivālā

Latvijas institūts pošas dalībai Somijas sarunu festivālā

Latvijas institūts kopā ar Latvijas vēstniecību Somijā 19.07. organizē Latvijas dalību Somijas sarunu festivālā Suomi Areena pilsētā Pori. Sarunas tēma, protams, būs Latvijas simtgade un Latvijas attīstības vīzija, formulējot to ar konceptu "Greenovative”.

Jēdzienā greenovative (no angļu valodas – green + innovative) apvienojas ilgtspējības un dabas aizsardzības principi ar inovācijām un radošumu. Šis koncepts var kalpot par vadlīniju gan ekonomikas kopējai attīstībai, gan dažādu nozaru skatījumā (izglītība, infrastruktūra, uzņēmējdarbība, dzīvesveids, u.c.).

Kopā ar Latvijas institūtu sarunu festivālā piedalīsies un par greenovative pieeju savā darbā stāstīs trīs interesanti lektori. Rīgas Tehniskās universitātes zinātņu prorektors profesors Tālis Juhna skaidros, kā zaļo inovāciju attīstībā var iesaistīties universitātes. Par inovatīvu pieeju mūsu videi – un konkrēti Baltijas jūrai – stāstīs Latvijas Hidroekoloģijas institūta direktore Anda Ikauniece, savukārt pavisam jaunus apvāršņus pašattīstībā pavērs biohacking.lv kustības Latvijā līdzdibinātājs Kaspars Vendelis, kurš apņēmies nodzīvot 120 gadus.

Diskusijas noslēgumā ar inovatīvu priekšnesumu klausītājus priecēs kokles meistare Laima Jansone, ar Latvijā pazīstamā DJ Monsta palīdzību piešķirot šim tradicionālajam instrumentam pavisam jaunu mūsdienīgu dimensiju.

vairāk