23.01
2015
Izstaigā Stūra māju virtuāli!

Izstaigā Stūra māju virtuāli!

Pagājušajā vasarā popularitāti iemantojušās Stūra mājas apskati turpmāk būs iespēja veikt arī internetā. Par to ir parūpējušies Latvijas Okupācijas muzejs un Latvijas Institūts, kopīgi izveidojot virtuālo ekskursiju pa izstādi un telpām bijušajā LPSR Valsts drošības komitejas mītnē.

Ekskursijā iespējams aplūkot Okupācijas muzeja veidotās ekspozīcijas zāli, ieslodzījuma kameras, nopratināšanas telpu, ieslodzīto pastaigu laukumu un vairākas citas vietas, kas redzamas 360 grādu fotogrāfijās. Ainas papildina paskaidrojošie teksti.

 

Stūra māja bija viens no nozīmīgākajiem Rīgas kā kultūras galvaspilsētas programmas notikumiem. Bijušajā LPSR Valsts drošības komitejas ēkā tika iekārtotas vairākas ekspozīcijas, tai skaitā Okupācijas muzeja sagatavotā bezmaksas ekspozīcija par čekas darbību Latvijā, ka arī izveidots apskates maršruts pa čekas cietuma kamerām un citām telpām.

Projektam beidzoties 2014. gada oktobrī, izstādes tika slēgtas un sabiedrībai vairs nebija pieejamas. Tāpēc sadarbībā ar nodibinājumu Rīga 2014 tika nolemts internetā darīt pieejamu virtuālu ēkas apskates versiju. Ekskursijā ir ietverts dokumentālais videomateriāls ar bijušo ieslodzīto stāstījumu par čekā piedzīvoto, kā arī angļu valodā runājošajiem paredzēta īsfilma par Stūra māju un abām ekspozīcijām, kas tajā bija skatāmas 2014. gadā.

 

Virtuālā tūre būs pieejama latviešu un angļu valodās. Tā būs aplūkojama Okupācijas muzeja mājaslapā un valsts oficiālajā portālā www.Latvia.eu.

Projektu līdzīgās daļās finansēja Latvijas Institūts un Okupācijas muzejs. Tomēr var apgalvot, ka projektu ir daļēji finansējusi sabiedrība, jo muzejs projektam vajadzīgos līdzekļus ieguva no Stūra mājas izstāžu zālē savāktajiem ziedojumiem. Projektu tehniski nodrošināja uzņēmums Skatskat.lv, kā specializācija ir 360° panorāmas virtuālās tūres.

 

Saites:
Tūre latviešu valodā
Tūre angļu valodā

vairāk

14.01
2015
Iespēja „iedejot” Latvijas prezidentūrā ar tautas deju Spriguleits

Iespēja „iedejot” Latvijas prezidentūrā ar tautas deju Spriguleits

Latvijas oficiālajā Facebook lapā „If you like Latvia, Latvia likes you” ir izveidota interaktīva spēle, kurā „jāizdejo” latviešu tautas deja Spriguleits. Tādējādi Latvijas Institūts (LI) vēlas atraktīvā veidā informēt ārzemju auditoriju par Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē uzsākšanos.

 

Spēlē „Keep in step with Latvians” (Turi līdzi latviešiem) lietotājam ar klaviatūras palīdzību ir jāizdejo visi 195 tradicionālās dejas soļi. Interaktīvā spēle atklāta vienlaikus ar Latvijas nacionālā dizaina ekspozīciju ES Padomes ēkā Briselē, kur kā galvenā ekspozīcija izstādīts īsts dejas Spriguleits pēdu raksts uz paklāja.

„Mūsu spēle aktualizē tradīciju dzīvotspēju Latvijā un ir simboliska stafetes nodošana prezidentūras periodam no Eiropas kultūras galvaspilsētas,” skaidro LI direktore Karina Pētersone. „Spēle aptver divas Latvijas prezidentūras prioritātes – inovācijas un digitālās vides attīstība. Šis produkts rāda Latvijas augsto kompetenci dizainā un digitālajos risinājumos.”

 

Turi līdzi latviešiem” divās dienās jau izmēģinājuši 1150 cilvēki, kopumā nodejojot vairāk nekā 175 000 soļu, kas ir 50 reizes lielāks attālums nekā no Gaismas pils ēkas līdz Brīvības piemineklim, 75 reizes lielāks par Siguldas bobsleja trasi un 55 reizes pārsniedz maršrutu pāri Gaiziņkalnam. Spēli „Turi līdzi latviešiem” izmēģiniet šeit: http://apps.facebook.com/1529382747330259/.

 

Latvijas oficiālajai Facebook lapai „If you like Latvia, Latvia likes you” ik dienu seko teju 75 000 cilvēku no visas pasaules. Lapa ir unikāls projekts valsts atpazīstamības veicināšanai sociālajos tīklos, ko uztur LI.

LI rakstītās ziņas Facebook lapā var sasniegt pat vairāk nekā pusmiljonu lielu ārzemju auditoriju. Spēli „Keep in step with Latvians” LI radījis sadarbībā ar Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē sekretariātu un aģentūru „Inspired Digital”.

 

vairāk

17.12
2014
Latvijas Institūta direktore Karina Pētersone ievēlēta par Latvijas Zinātņu akadēmijas Goda locekli.

Latvijas Institūta direktore Karina Pētersone ievēlēta par Latvijas Zinātņu akadēmijas Goda locekli.

Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) savā kopsapulcē 2014. gada 27. novembrī ir ievēlējusi Latvijas Institūta direktori Karinu Pētersoni par LZA Goda locekli. Svinīgajā ceremonijā 16. decembrī diplomu jaunievēlētajai Goda loceklei pasniedza LZA prezidents Ojārs Spārītis, ģenerālsekretārs Valdis Kampars un humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas priekšsēdētāja Raita Karnīte (attēlā). Saņemot diplomu, Karina Pētersone pateicās par lielo pagodinājumu un par iespēju sadarboties ar Latvijas Zinātņu akadēmiju.

Atbilstoši LZA statūtiem, par Goda locekļiem ievēl vispāratzītus Latvijas gara darbiniekus. Šā gada novembra kopsapulcē par LZA goda locekļiem tika ievēlēti arī dzejnieks Jānis Rokpelnis, mākslas vēsturnieks Eduards Kļaviņš un komponists Arturs Maskats.

vairāk

20.08
2014
LI skaidros ārzemniekiem Baltijas ceļā nozīmi

LI skaidros ārzemniekiem Baltijas ceļā nozīmi

Atzīmējot Baltijas ceļa 25. gadadienu, Latvijas Institūts (LI) skaidros ārvalstu auditorijai un it īpaši jauniešiem šī vēsturiskā notikuma lomu Baltijas valstu neatkarības atgūšanā, izmantojot modernus digitālos risinājumus.
 

LI uzturētajā Latvijas oficiālajā Facebook lapā „If you like Latvia, Latvia likes you” ir izveidota informatīva lietotne „Baltijas ceļš” (The Baltic Way). Šīs lapas ziņām ik dienu seko līdzi vairāk nekā 65 000 cilvēku no visas pasaules. Taču kopumā par Baltijas ceļu tiks uzrunāta vairāk nekā pusmiljonu liela ārzemju auditorija.
Vēsturiski fakti un materiāli par Baltijas ceļu ir publicēti arī Latvijas oficiālajā portālā www.Latvia.eu. LI sadarbojoties ar Latvijas Republikas Ārlietu ministriju un tās vēstniecībām, ārzemniekiem ir darītas pieejamas informatīvas faktu lapas.
„Baltijas ceļš bija, ir un arī mūžīgi paliks kā unikāls fenomens – cilvēku tiekšanās pēc brīvības un stiprā gara apliecinājums. Tas deva mums visiem nepieciešamo grūdienu, apliecinot, ka kopā mēs varam visu. Tāpēc turpināsim stāstīt pasaulei par Baltijas ceļu kā vienu no spilgtākajiem simboliem mūsu neatkarības ceļā,” skaidro LI direktore Karina Pētersone.

 

Institūts aicina visus Latvijas iedzīvotājus iesaistīties ārzemnieku izglītošanā par Baltijas ceļu un citiem Latvijai nozīmīgiem stāstiem. Ja mēs katrs savu iespēju robežās aktīvi popularizētu mūsu valsti – kaut vai tikai ar sociālo tīklu starpniecību – atdeve pozitīva valsts tēla veidošanā viennozīmīgi būtu jūtama.

vairāk
baltija baltijas ceļš publikācija