22.10
2019
Latvia.eu pieejama 11 valodās

Latvia.eu pieejama 11 valodās

Kopš 17. oktobra Latvijas Institūta uzturētā vietne www.latvia.eu ir pieejama 11 dažādās valodās. To pēc Latvijas Institūta iniciatīvas nodrošina Latvijas mašīntulkošanas tehnoloģijas līderis, valodu tehnoloģiju uzņēmums “Tilde”.

 

www.latvia.eu ir informatīvs portāls, kura galvenā mērķauditorija ir ārvalstu iedzīvotāji, savukārt Latvijas Institūta mērķis ir padarīt informāciju par Latviju viegli pieejamu visplašākajā mērogā. Ar “Tildes” mašīntulkošanas sistēmas palīdzību tiek nodrošināti tūlītēji vietnes satura tulkojumi arābu, bulgāru, dāņu, spāņu, igauņu, somu, lietuviešu, latviešu, holandiešu, poļu un rumāņu valodā. Tāpat lietotāji ir aicināti iesniegt komentārus un ieteikumus par tulkojuma kvalitāti, tā dodot arī savu individuālo ieguldījumu Latvijas tēla veidošanā.

 

Latvijas Institūta vadītāja Vita Timermane-Moora uzsver: “Mūsu uzdevums ir vienkāršs un reizē sarežģīts – sniegt vispusīgu informāciju par mūsu valsti ikvienam interesentam. Efektīvā sadarbība ar “Tildi” vienkāršo šo procesu, dodot iespēju informāciju par Latviju lasīt savā dzimtajā valodā. Mēs lepojamies ar mūsu bagāto latviešu valodu un vēlamies atbalstīt arī citas valodas. Mašīntulkošanas un citu valodas tehnoloģiju attīstība ļauj pārvarēt valodu barjeru un visām valodām pastāvēt līdzās.”

 

“Tildes” Mašīntulkošanas biznesa attīstības vadītājs Artūrs Vasiļevskis saka: “Mums kā valodas tehnoloģiju uzņēmumam, kuram rūp informācijas pieejamība dzimtajā valodā, ir patiess prieks palīdzēt informācijai par Latviju tapt pieejamai 11 dažādās valodās. Ar “Tildes” MT integrāciju Latvijas Institūts var sasniegt arvien lielāku mērķauditoriju – potenciālus investorus, žurnālistus un tūristus, sniedzot viņiem mājaslapas tulkojumu viņu dzimtajā valodā.”

 

Jau vairākus gadus “Tildes” pētnieki izstrādā valodas tehnoloģijas, kas ļauj pārvarēt valodas barjeras savstarpējā saziņā. “Tilde” izmanto neironu tīklus – mākslīgā intelekta tehnoloģiju, kas ir izstrādāta pēc analoģijas ar cilvēka smadzeņu neironiem. “Tildes” veidotais neironu mašīntulks labāk nekā citas tehnoloģijas uztver teikuma kontekstu, nodrošinot plūstošāku un kvalitatīvāku tulkojumu. Jaunās mašīntulkošanas tehnoloģijas ļāvušas “Tildei” izvirzīties līderpozīcijās arī citu valodu tirgos. “Tildes” neironu mašīntulkošanas risinājums trīs gadus pēc kārtas (2017., 2018. un 2019. g.) ir uzvarējis Mašīntulkošanas konferencē (Conference on Machine Translation, WMT) rīkotajās ikgadējās starptautiskajās sacensībās. Šie panākumi apliecina Latvijas pētnieku zināšanas un prasmes, kas ļauj pārspēt pasaules vadošo pētnieku un uzņēmumu, piemēram, “Google” un “Microsoft”, radītās valodu tehnoloģijas.

 

“Tilde” ir vadošais valodas tehnoloģiju uzņēmums Eiropā, kas nodrošina atbalstu valodu dzīvotspējai digitālajā laikmetā. Attīstot mākslīgā intelekta tehnoloģijas, uzņēmuma izstrādātie risinājumi ietver mašīntulkošanas sistēmas, virtuālos asistentus, tērzēšanas botus, runas atpazīšanu un sintēzi, kā arī pareizrakstības rīkus. “Tildes” novatoriskos risinājumus izmanto gan globāli tehnoloģiju uzņēmumi, piemēram, “IBM”, “Microsoft” un “Oracle”, gan Eiropas Savienības pārvaldes iestādes un ES prezidentvalstis, gan arī lielākie valodu nozares uzņēmumi.

vairāk

11.10
2019
Jauniešu diskusija ''Mans Latvijas tēls''

Jauniešu diskusija ''Mans Latvijas tēls''

9. oktobrī Latvijas Institūtā norisinājās vecāko klašu skolēnu un studējošo jauniešu diskusija “Mans Latvijas tēls”. Pasākums tika rīkots ar mērķi noskaidrot, kādu Latviju redz mūsu valsts jaunā paaudze, diskusiju centrā izvirzot tēmu - kas un kāds ir Latvijas tēls, un kādi ir nozīmīgākie izaicinājumi Latvijas tēla veidošanas procesā. Pasākuma dalībniekus uzrunāja Latvijas Institūta vadītāja Vita Timermane – Moora, tālāk dodot vārdu diskusiju vadītājai - Latvijas Politologu biedrības valdes priekšsēdētājai Žanetai Ozoliņai.

 

Jaunieši aktīvi iesaistījās diskusijās un dalījās ar domām par to, ko katram individuāli nozīmē tās tēls, ko katrs izprot ar jēdzienu Latvija – zemi, kur dzīvojuši mūsu senči, vai Latviju kā valsti. Diskusiju noslēgumā tika apkopotas vienojošās pamattēmas, jeb bloki, uz kuriem nākotnē būtu būvējams Latvijas tēls: Latvija kā vērtību zeme; Latvijas daba; Latvija kā demokrātiska valsts, kuras pamatā ir izcili cilvēki; Latvijas vietas; Latvija kā kultūras, mūzikas un sporta izcilību zeme; Latvija kā jaunuzņēmumu zeme; Latvija kā dzīvesstila zeme; Latvija kā sajūtu zeme; Latvija kā attīstītas ekonomikas un tehnoloģiju zeme.

 

Šis ir uzskatāms par pirmo pasākumu diskusiju ciklā, kura mērķis ir apkopot Latvijas studējošo jauniešu redzējumu par to, kādam jābūt Latvijas tēlam un kādas inovatīvas pieejas izmantojamas tēla veidošanā. Diskusiju organizēja Latvijas Institūts sadarbībā ar Latvijas Politologu biedrību.

vairāk

19.08
2019
LI publisko jaunu video #actbalticway

LI publisko jaunu video #actbalticway

Latvijas Institūts, atklājot Baltijas ceļa 30. gadadienas svinību nedēļu, publicē īsfilmu ''Act Baltic Way''. Īsfilmas radošā ideja balstās uz iespēju vārdu salikumu ''Baltic way" tulkot arī kā "Baltijas stils". Filma rosina vērtēt, kā "Baltic way" darbotos šodien – politikā, sadzīvē, attiecībās un citos dzīves aspektos.  

 

Latvijas, Igaunijas un Lietuvas cilvēku mierpilnā, bet mērķtiecīgā sadošanās rokās atbildīgā un nevardarbīgā veidā pievērsa pasaules uzmanību Baltijas valstu situācijai un palīdzēja izcīnīt brīvību. "Act Baltic Way" ir aicinājums uz apzinātu rīcību šodien – laikā, kad protesta jēdziens pasaulē arvien biežāk saistās ar agresiju, grautiņiem, terora aktiem vai citām negatīvām izpausmēm, ko redzam dzīvē vai ziņās.

 

Interesanta detaļa – īsfilma ir filmēta uz 16 mm lentas, tādējādi radot arī vizuālu saiti ar 1989.gada videomateriāliem. Īsfilma tapusi, pateicoties visu iesaistīto atsaucībai – gan filmēšanas komandai, gan vairāk nekā 60 dalībniekiem, kuri piekrita piedalīties šajā projektā idejas, nevis atalgojuma vārdā. Īpašs paldies atsaucīgajiem cilvēkiem ar kustību traucējumiem, kuri pārvarēja grūtības, lai ierastos uz filmēšanu, kā arī skolēniem, kuri šā projekta īstenošanai ziedoja savas vasaras brīvdienas. Filmas režisors ir Reinis Spaile, radošās koncepcijas autors – Edgars Šubrovskis (TBWA).

 

Vita Timermane – Moora (LI direktore): "Act BalticWay" ir kopdarbs, kas radies sadarbojoties daudziem cilvēkiem – Baltijai nozīmīgo protesta akciju mēs aicinām skatīt caur jaunieša skatu, attīstot ideju no "Protest Baltic way" līdz ''Act Baltic way" un, pārliecinoši raugoties nākotnē, – "Win Baltic way."

Sandra Kalniete par īsfilmu "Act Baltic Way": "Jau gana ir atražoti seni – vieni un tie paši materiāli, sarunas un intervijas par vēstures notikumiem. Esmu ilgojusies pēc tā brīža, kad gan par Atmodas notikumiem, gan par Baltijas ceļu sāks runāt tie, kas to nav piedzīvojuši: kā viņi to atceras, kā viņi to iedomājas, un ko no tā var nest tālāk? Šī īsfilma vēsta tieši par to, un tas man bezgala iepriecina!"

Foto (fotogrāfs: Francis Belte) no atklāšanas pasākuma, kurā piedalījās daļa filmas radošās komandas, vēstniecību pārstāvji, sadarbības partneri, kā arī Dainis Īvāns un Sandra Kalniete, atrodamas šeit: https://failiem.lv/u/f3be9qp8

 

Īsfilma "Act Baltic way" skatāma te - https://www.youtube.com/watch?v=1YXXevTqfu8

 

 

Video pēc pieprasījuma pieejami arī ar titriem citās valodās. 

 

Īsfilma #ActBalticWay tiks izrādīta Baltijas ceļa 30 gadadienai veltītajos Latvijas vēstniecību un diasporu organizētajos pasākumos, kā arī pirms Baltijas ceļa filmām televīzijās Čehijā, Polijā un citviet, kā arī Baltijas filmu festivālos. 

vairāk

09.08
2019
Izveidots jauns video materiāls Baltijas ceļa atcerei

Izveidots jauns video materiāls Baltijas ceļa atcerei

Par godu Baltijas ceļa trīsdesmitajai gadadienai Latvijas Institūts 19.augustā prezentēs īsfilmu "Act Baltic Way". Īsfilma būs paredzēta izplatīšanai internetā, pasākumos, skolās, vēstniecībās un citur, kur pieminēs Baltijas ceļu. 1989. gada 23. augustā aptuveni divi miljoni Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju sadevās rokās, savienojot Baltijas valstu galvaspilsētas Tallinu, Rīgu un Viļņu, lai pieminētu 1939. gada 23. augustā starp Vāciju un PSRS parakstīto Molotova-Ribentropa paktu un vienam otru stiprinātu cīņā par kopīgu mērķi – Baltijas valstu neatkarības atgūšanu.

 

Īsfilmas radošā ideja balstās uz iespēju vārdu salikumu "Baltic way" tulkot arī kā "Baltijas stils". Īsfilma rosina vērtēt, kā Latvijas, Igaunijas un Lietuvas cilvēku burtiskā sadošanās rokās, lai pilsoniskā, nevardarbīgā veidā pievērstu uzmanību problēmai un paustu savas vēlmes, darbotos šodien - politikā, sadzīvē, attiecībās un citur. "Act Baltic Way" kā iespējamo ceļu problēmu risināšanai īpaši vēlamies aktualizēt laikā, kad protesta jēdziens pasaulē arvien biežāk saistās ar agresiju, grautiņiem, terora aktiem vai citām negatīvām izpausmēm, ko redzam dzīvē vai ziņās.

 

Interesanta detaļa - īsfilma ir filmēta uz 16 mm lentas, tādējādi radot arī vizuālu saiti ar 1989.gada videomateriāliem. Īsfilmas treileri varat redzēt šeit.

vairāk
Baltic Way