26.04
2016
Notiks Vairas Vīķes-Freibergas “Saules dainu” piektās grāmatas atvēršanas svētki

Notiks Vairas Vīķes-Freibergas “Saules dainu” piektās grāmatas atvēršanas svētki

Latvijas Institūts (LI) sadarbībā ar grāmatu apgādu “Pētergailis” rīko Vairas Vīķes-Freibergas grāmatas “ Trejādas saules. Mitoloģiskā Saule” un Imanta Freiberga sastādītās tautas dziesmu izlases “Laima. Mūža licējiņa” atvēršanas svētkus. Tie notiks 28. aprīlī, plkst.17:30 Latvijas Nacionālajā kultūras centrā, Pils laukumā 4. Ieeja ar ielūgumiem, mediju pārstāvji laipni aicināti piedalīties.

Vairas Vīķes-Freibergas grāmata “Trejādas saules. Mitoloģiskā Saule” noslēdz daudzu gadu darbu ar Saules dainām un piecu sējumu ciklu, kuru māksliniecisko ietērpu radījis mākslinieks Ilmārs Blumbergs. “Uzsākot darbu pie Saules dainām, kurā jau sākotnēji, dziesmu tekstus publicējot, atklājās vajadzība tos konceptuāli iedalīt trīs krasi atšķirīgās kategorijās. No šīm „Trejādām Saulēm” kosmoloģiskā saule bija viena, fiziskā saule – otra, bet mitoloģiskā jeb teiksmainā saule – trešā. Ļoti plašajā fiziskās saules dziesmu korpusā savukārt bija saskatāmi trīs atšķirīgi fiziskās saules aspekti: hronoloģiskā saule kā debesu pulkstenis, siltā saule – saistīta ar meteoroloģiskiem laika apstākļiem un gaišā saule kā dienas gaismas parādība. Katrā šajā fiziskās saules kategorijā bija tik daudz dziesmu, ka par katru no tām nācās izdot atsevišķu sējumu, līdz ar ko šis „Mitoloģiskās Saules” sējums būtībā ir piektais, sākotnēji paredzētās triloģijas vietā,” saka Vaira Vīķe-Freiberga.

Imanta Freiberga sakārtotajā izlasē “Laima. Mūža licējiņa” publicētas 2220 tautas dziesmas, kurās parādās Laimas, Laimes vai laimes vārds, sniedzot plašu pārskatu par šo tēlu un tā izpausmēm.

Grāmatu atklāšanas pasākuma gaitā Latvijas Institūta vadītāja Aiva Rozenberga izjautās grāmatu autorus, skanēs Raimonda Tigula mūzika.

Ar mecenātu Borisa un Ināras Teterevu atbalstu abas grāmatas ir pieejamas publiskajās bibliotēkās katrā no 119 Latvijas pašvaldībām.

 

Attēli: Vairas Vīķes-Freibergas grāmata “ Trejādas saules. Mitoloģiskā Saule” un Imanta Freiberga sastādītā tautas dziesmu izlase “Laima. Mūža licējiņa”.

 

 

vairāk

20.04
2016
Latvijas Institūts kopā ar ārvalstu vēstniecībām Latvijā un diplomātiem piedalīsies Lielajā talkā dzīvnieku patversmē

Latvijas Institūts kopā ar ārvalstu vēstniecībām Latvijā un diplomātiem piedalīsies Lielajā talkā dzīvnieku patversmē

Latvijas Institūts (LI) ir aicinājis Latvijā akreditētās ārvalstu vēstniecības kopā ar Latvijas Institūta un Latvijas Ārlietu ministrijas kolēģiem sestdien, 23. aprīlī piedalīties Lielajā talkā un sakopt Juglas dzīvnieku patversmes “Labās mājas” apkārtni. Talkas noslēgumā tās dalībnieki izvedīs patversmē mītošos suņus pastaigā pa mežu.

“Lielā Talka ir izvirzījusi par mērķi Latvijai kļūt par pasaulē tīrāko valsti 2018. gadā. Sagaidot valsts simtgadi, mums ir lieliska iespēja visiem kopā pasaulei parādīt mūsu talkošanas prasmes un zināšanas, kā kopā sasniegt valstij tik veselīgu mērķi un arī dalīties savās zināšanās ar citām pasaules valstīm, kur vides tīrība un ilgtspējības jautājumi joprojām ir liels izaicinājums. Daudzu valstu organizācijas ir izrādījušas lielu interesi par šo Latvijas pieredzi, kurā ir iesaistīti visi – no iedzīvotāja līdz pat Valsts Prezidentam. Idejas lielums nav atkarīgs no valsts  lieluma, izšķiroša ir tikai sabiedrības kopīga vienošanās par tās piepildījumu,” uzsver LI direktore Aiva Rozenberga.

Šobrīd savu dalību talkā ir apstiprinājušas Zviedrijas, Spānijas, Kanādas, Ukrainas un Moldovas vēstniecības Latvijā. Pēc LI informācijas, Lielajā talkā savos dabas sakopšanas pasākumos iesaistīsies arī ASV un Lielbritānijas vēstniecības.

LI sadarbībā ar Lielās talkas rīkotājiem popularizē talkošanas ideju pasaulē kā vienu no pozitīvām pieredzēm, ar ko Latvija pamatoti lepojas un ko var pārņemt arī citās valstīs. 

 

Foto: Rojs Maizītis

vairāk

19.04
2016
Vidzemes Augstskolā notiks “Latvijas stāstu darbnīca”

Vidzemes Augstskolā notiks “Latvijas stāstu darbnīca”

Latvijas Institūts (LI) ceturtdien, 21. aprīlī Vidzemes Augstskolā (ViA) rīko “Latvijas stāstu darbnīcu”, kuras mērķis ir pārrunāt ar Latvijas popularizēšanu ārvalstīs saistītus jautājumus ar studentiem, kas atgriezušies no apmaiņas studijām, vai plāno tajās doties nākotnē. Darbnīcas sākumā LI pārstāvji iepazīstinās ar šobrīd pieejamajiem materiāliem, bet otrajā daļā ViA studentiem būs iespēja dalīties ar viedokli un idejām par stāstiem, kurus nākotnē varētu izmantot Latvijas Institūts.

Dodoties studēt uz ārzemju augstskolām, studentiem nereti jāprezentē sava valsts, tādēļ LI sadarbībā ar Latvijas augstskolām plāno sagatavot vienotus vēstījumus un prezentācijas rīku komplektu, kas studentiem palīdzēs par Latviju ārvalstīs stāstīt pārliecinošāk. Saskaņā ar Valsts izglītības attīstības aģentūras datiem, 2014./2015. akadēmiskajā gadā no Latvijas Erasmus programmā studēt vai praksē uz ārzemēm devušies 2030 studējošo. Šajā skaitā nav ietverti tie studenti, kuri studijas ārzemēs uzsāk citu programmu ietvaros vai par personiskajiem līdzekļiem, kas nozīmē, ka faktiski apmaiņas studentu no Latvijas katru gadu ir vēl vairāk. LI uzskata, ka šie studenti, kuri vienu vai vairākus semestrus studē citur, ir lieliski Latvijas pārstāvji, kas popularizē savu valsti, tāpēc vēlas viņus iesaistīt savās komunikācijas programmās.

Pirmā “Latvijas stāstu darbnīca” marta beigās notika Ventspils Augstskolā (VeA). Tās laikā studenti dalījās ar saviem ierosinājumiem par to, kādi elementi, viņuprāt, jāiekļauj vēstījumos par Latviju, kā arī kādi priekšmeti palīdzētu Latviju veiksmīgāk prezentēt. VeA studentiem šķita būtiski uzvērt Latvijas iedzīvotāju ciešo saikni ar dabu, stāstīt par mājražošanu, ogošanu, sēņošanu, māņticību, kā arī Latvijas sasniegumiem inovatīvu, dabai draudzīgu risinājumu radīšanā, un sportu. Latvijas Institūts plāno rīkot “Latvijas stāstu darbnīcas” arī citās Latvijas augstskolas.

LI darbības mērķis ir veicināt Latvijas pozitīvu starptautisku atpazīstamību, veidojot konkurētspējīgu valsts identitāti. LI izplata informāciju un sagatavo drukātus, audiovizuālus un interaktīvus informatīvus materiālus par Latviju, kā arī organizē Latvijas popularizēšanas pasākumus Latvijā un ārvalstīs. Visi LI produkti ir brīvi pieejami ikvienam valsts iedzīvotājam reprezentatīviem mērķiem.

Attēli: Kadri no iepriekšējās “Latvijas stāstu darbnīcas” Ventspils Augstskolā 2016. gada 30. martā: https://www.flickr.com/photos/140654936@N05/albums/72157666719732351

vairāk

11.04
2016
Gaidot valsts simtgadi, Latvijas Institūts aicina latviešus visā pasaulē svinēt Baltā galdauta svētkus

Gaidot valsts simtgadi, Latvijas Institūts aicina latviešus visā pasaulē svinēt Baltā galdauta svētkus

Atsaucoties Latvijas simtgades biroja aicinājumam, Latvijas Institūta (LI) darbinieki aicina ikvienu iedzīvotāju un Latvijai piederīgo visā plašajā pasaulē 4. maijā – Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā – kopā ar saviem tuvajiem svinēt Baltā galdauta svētkus. Lai rosinātu cilvēkus labāk sagatavoties šiem svētkiem, LI darbinieki, iestājoties labākam laikam, jau 7. aprīlī kādā Āgenskalna pagalmā sarīkoja nelielus Baltā galdauta ieskaņas svētkus.

Baltā galdauta svētku ideja ir pavisam vienkārša: ģimene, draugi un kaimiņi no vienas mājas, vai vairākām blakus mājām sanāk kopā pie viena galda, ietur vieglu, kopīgi sarūpētu maltīti, kā arī izmanto iespēju pārrunāt ieceres sava pagalma, apkaimes, pilsētas, novada un valsts nākotnei. Latvijas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas gadadiena, kas 1990. gadā bija izšķirošs, jauns sākums Latvijai, tad varētu kļūt par iedvesmu arī citām Latvijas cilvēkiem svarīgām norisēm.

Baltā galdauta svētkos iespējams veikt dažādas kopīgas aktivitātes, piemēram, iestādīt puķes, izgreznot māju un pagalmu vai kopīgi nokrāsot sētu. Arī kopīga muzicēšana un dziedāšana, maltītes gatavošana, nūjošana, braukšana ar velosipēdiem pa apkaimi, pozitīvas sacensības, vai vienkārši iepazīšanās un attiecību uzlabošana arī varētu būt Baltā galdauta svētku sastāvdaļa.

LI aicina visus, kas šogad atzīmēs Baltā galdauta svētkus kopā ar saviem kaimiņiem 4. maijā vai citos datumos Latvijā vai citās pasaules valstīs, iemūžināt šo brīdi fotogrāfijās un dalīties ar tām sociālajos tīklos, pievienojot tēmturi #BaltaisGaldauts. Aicinām fotogrāfijas ar šo tēmturi ievietot Draugiem.lv, Facebook, Twitter, Flickr, Instagram, kā arī citos kanālos.

Baltā galdauta svētku svinēšana būs sākums arī jaunai LI iniciatīvai – Latvijas oficiālajai Facebook lapai latviešu valodā “Kaut kas mīļš no Latvijas”, kurai aicinām sekot visus Baltā galdauta svētku dalībniekus gan Latvijā, gan ārpus tās. “Ar šo jauno Facebook lapu vēlamies savienot visus latviešus un latviešu valodu zinošos Latvijas draugus visā pasaulē vienā virtuālā asinsritē,” saka LI direktore Aiva Rozenberga.

LI darbinieki paši personiski pārliecinājās, ka Baltā galdauta svētku sarīkošana neprasa ne lielus resursus, ne daudz darba, bet tie sagādā patīkamus mirkļus un atziņu, piemēram, cik lielu balto galdautu šādam gadījumam katrs atradis, cik daudz Latvijai raksturīgu priekšmetu katram ir mājās, un cik bieži mēs ikdienā aizdomājamies par to, ko mums nozīmē Latvija.

LI darbības mērķis ir veicināt Latvijas pozitīvu starptautisku atpazīstamību, veidojot konkurētspējīgu valsts identitāti. LI izplata informāciju un sagatavo drukātus, audiovizuālus un interaktīvus informatīvus materiālus par Latviju, kā arī organizē Latvijas popularizēšanas pasākumus Latvijā un ārvalstīs. Visi LI produkti ir brīvi pieejami ikvienam valsts iedzīvotājam reprezentatīviem mērķiem.

Attēli no LI darbinieku Baltā galdauta svētku ieskaņas: LI darbinieku Baltā galdauta svētki kādā Āgenskalna mājas pagalmā 2016. gada pavasarī, foto Latvijas Institūts

https://www.flickr.com/photos/140654936@N05/albums/72157664603685714/with/25699298664/

 

vairāk