30.04
2020
Svini savu brīvību. Radi un dari.

Svini savu brīvību. Radi un dari.

Latvijas Institūts sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju realizē pilsētvides projektu "Svini savu brīvību. Radi un dari."

 

4. maija – Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas deklarācijas 30.gadadienas svinības šogad norit Latvijas valsts simtgades vadmotīva „Brīvība” zīmē. Arī, paliekot mājās, mēs svinam savu brīvību kopā!

Latvijas Institūts sadarbībā ar Mākslas akadēmiju un Gleznotāja Valdemāra Tones fondu,  realizējis pilsētvides projektu „Svini savu brīvību. Radi un dari”.

Projekta mērķis ir radīt mūsdienīgu, plašai auditorijai pieejamu radošu Latvijas jaunās paaudzes talantu skatījumu uz Latvijas brīvības un neatkarības ceļu, vienlaicīgi veicot pavisam praktisku ieguldījumu kvalitatīvas pilsētvides veidošanā. Mākslas darbi uz pusgadu – no šī gada 1.maija līdz 30.novembrim apskatāmi vēsturiskā nama Pils ielā 21 āra nišās. Šis nams ir Latvijas Institūta mājvieta kopš 2011.gada.

 

Latvijas Mākslas akadēmijas studentu iesaiste bija idejām bagāta – kopā mākslinieciskai realizēšanai tika piedāvāti 14 darbi un konkursā ar skicēm piedalījās 6 dalībnieki. Tā kā vairāku mākslinieku piedāvātie risinājumi bija mākslinieciski ļoti spēcīgi, par konkursa uzvarētājiem tika izvēlētas 2 jaunās mākslinieces, kuru mākslinieciskais risinājums bija konceptuāli savietojams.

 

Konkursa ideja aizsākās pirms COVID – 19 izraisītās pandēmijas, tomēr savā ziņā tas ieviesis korekcijas arī konceptuālajā interpretācijā. Tagad, kad cilvēki cieš no fiziskās distancēšanās sekām, ir ļoti svarīgi radīt ko pozitīvu. Latvijas Institūta direktore Vita Timermane – Moora raksturo šo kā apliecinājumu Latvijas sabiedrības briedumam, - spējai sadarboties vienotai rīcībai krīzes situācijā un radošiem dzīves kvalitātes uzturēšanas risinājumiem. „Šodienas studenti lems un veidos Latvijas nākotni pēc desmit, divdesmit gadiem, - mūsu atbildība – lai šodienas krīzes risinājumi viņiem kļūst par labu dzīves pieredzi nākotnei”.

 

Latvijas Mākslas akadēmijas prorektors administratīvajā un radošajā darbā, gleznotājs Andris Vītoliņš par šo sadarbību ar Latvijas Institūtu saka: „Uz kopējā fonā valstī, kad masu pulcēšanās liegums sagrāva atsevišķas  radošās aktivitātes, šobrīd vizuālā mākslas priekšrocība ir tā, ka glezniecības process var attīstīties arī izolācijas apstākļos.
Turklāt, ne tikai attīstīties, bet arī nest taustāmus darba augļus.
Ir skaidrs, ka ne tikai dejas un dziesmas ir Latvijas simbols, bet arī vēsturiski spēcīgā glezniecības skola,  un jo vairāk pilsētvidē būs šādu publisko mākslas darbu jo augstāka būs mūsu dzīves kvalitāte.”.

 

Par konkursa uzvarētājām:

Agate Bernāne, mācās  Latvijas Mākslas akdēmijas 4.kursā, glezniecības apakšnozarē.  Agate par sevi saka: „Mani interesē dzīves patiesums un maiga noslēpumainība. Tonāli jūtīgie un vibrējoši krāsu triepieni bieži vien attēlo manus emocionālos impulsus. Savās gleznās es cenšos savienot iekšējo trauslumu ar gara stiprumu.

Konkursā piedalījos finansiālā atbalsta un jaunas pieredzes dēļ. Mani motivēja piedāvātā projekta radošā brīvība. Šī ir bijusi ļoti pozitīva un profesionāla sadarbība.”

 

Ance Vilnīte šobrīd studē LMA Tēlniecības apakšnozares bakalaura programmas 2.kursā. Jaunās mākslinieces daiļradē pasaules un personīgie pārdzīvojumi tiek pausti ļoti dažādi - radītie tēli var būt biedējošas lielas skulptūras vai pavisam abstrakti gleznojumi, video vai provokatīvas performances. Ancei mākslā pats svarīgākais šķiet, lai radītajam ir jēga un tas ir patiesi un no sirds. Par motivāciju piedalīties konkursā: "Jo īpaši šajos laikos, kad nekur nevar iet iekšā, novērtējam mākslu, kas ir brīvi pieejama ārā - ļoti priecājos par šo projektu un ceru, ka šādas iniciatīvas pilsētvidē turpināsies, jo mākslas klātesamība dzīvi padara skaistāku un cilvēku - labāku!"

vairāk
Svini Savu Brīvību

15.04
2020
Good News from Latvia

Good News from Latvia

Weekly Good news from Latvia is here. To find out more, click here.

vairāk
Latvian Institute

09.04
2020
Latvia Likes Good News

Latvia Likes Good News

Weekly good news from Latvia and about Latvia

See how we Latvians are faring during the pandemic and what we are doing to combat virus.

Click here, to read more.

vairāk
Latvia Likes Good News

02.04
2020
Latvijas Institūts turpina sadarbību ar Latvijas sabiedriskajiem medijiem

Latvijas Institūts turpina sadarbību ar Latvijas sabiedriskajiem medijiem

Turpinot 2019. gadā aizsākto sadarbību ar Latvijas sabiedriskajiem medijiem, Latvijas Institūts piedāvā Latvijas televīzijas (LTV) izklaidējoši informatīvā raidījuma „Kultūrdeva” sižetu adaptāciju starptautiskai auditorijai. Videostāsti par Latvijas talantu radošiem meklējumiem šodienas globālo izaicinājumu kontekstā būs subtitrēti angļu valodā un pieejami Latvijas Institūta (LI) uzturētajā valsts oficiālajā portālā www.latvia.eu, kā arī LI sociālajos tīklos. Sižeti izvēlēti ar mērķi ārvalstu auditorijai piedāvāt jaunu skatu uz Latvijas dabas un apkārtējās vides resursiem.

2019. gada nogalē LI uzsāka sadarbību ar Latvijas sabiedriskajiem medijiem piedāvājot vietnē www.latvia.eu sabiedrisko mediju tīmekļa vietnes www.eng.lsm.lv publicētās ziņas angļu valodā.

LI pamatuzdevums ir rūpēties par Latvijas tēlu ārvalstīs, tāpēc šī sadarbība ar LTV ir būtisks solis ceļā uz kvalitatīvas un ticamas informācijas piegādi ārvalstu lasītājam,

Latvijas Institūta vadītāja Vita Timermane – Moora par šo sadarbību saka: ”Latvijā ir tik daudz izcilu un pašpietiekamu personību, kuri neatlaidīgi un pacietīgi īsteno savas radošās idejas, kuri ikdienā neparādās mediju annālēs, tomēr ieraudzīti pārsteidz ar savu pārliecību – mums tik ierasto, viensētas gudrību risinājumu globālām problēmām. Īstais laiks par to stāstīt arī citiem.”

LTV programmu direktore Rita Ruduša pauž gandarījumu par Latvijas Institūta iniciatīvu. “Mēs priecājamies, ka LTV radītais kvalitatīvais saturs palīdzēs popularizēt Latvijas kultūru pasaulē. Latvija var lepoties ne vien ar augstas raudzes talantiem kultūrā, bet arī ar augstas raudzes žurnālistiku.”

Pirmā angliski subtitrētā sērija tiks veltīta Latvijas zeltam - kūdrai. Kūdra nav domāta tikai zemes mēslošanai, lai kultūraugi labāk augtu, bet arī citās nodarbēs. Kādās? To uzzināsi noskatoties raidījumu.

Gada garumā “Kultūrdevas” sižeti par Latvijas talantiem tiks pa vienai sērijai publicēti Latvijas Institūta Facebook kontā “If You Like Latvia, Latvia Likes You”, LI uzturētajā vietnē www.latvia.eu.

vairāk
Latvijas Institūts