01.06
2016
Latvijas Institūts un LSM.lv rīko “Līgo videostāstu medības”

 Latvijas Institūts un LSM.lv rīko “Līgo videostāstu medības”

Aicinām visus, kam pieejama videokamera vai viedtālrunis ar video iespēju, piedalīties Latvijas Institūta un LSM.lv rīkotajās “Līgo videostāstu medībās”. Šīs akcijas mērķis ir parādīt pasaulei, cik labi latvieši līdz mūsdienām ir saglabājuši vasaras saulgriežu svinēšanas tradīcijas, jo Latvijā to svinēšana notiek īpaši vērienīgi, sekojot daudzus gadsimtus senām paražām.

Lai piedalītos “Līgo videostāstu medībās”, nepieciešams uzfilmēt līdz divām minūtēm garu videostāstu, kurā īsi parādīta vismaz viena Jāņu svinēšanas tradīcija. Tā kā materiālus paredzēts izmantot komunikācijā gan Latvijā, gan arī ārvalstīs, aicinām tos veidot vai nu latviešu, vai citās valodās, vai arī bez ierunāta teksta. Gaidām visdažādākos stāstus – gan no profesionāļiem, kas vēlas piedāvāt gaumīgi nofilmētu un samontētu materiālu, gan neprofesionāļiem, kuri vienkārši pamanās nofilmēt kādu interesantu svētku svinēšanas brīdi.

Lai gatavos stāstus iesniegtu dalībai “Līgo videostāstu medībās”, tie vislabākajā iespējamajā tehniskajā kvalitātē jāievieto kādā no sociālajiem medijiem (YouTube, Vimeo, Facebook vai citā), un jāizvieto uz Facebook konta “Kaut kas mīļš no Latvijas” sienas, pievienojot tēmturi #LīgoLīgo.

Veidojot videostāstus, aicinām to darīt ar cieņu pret citu autoru darbu izmantošanu. Ja izvēlaties noformējuma mūziku, pārliecinieties, ka tai ir brīvpieejas licence un jūs nepārkāpjat autortiesības, vai arī paši esat tās autori un kopā ar video varat mums to nodot izmantošanai komunikācijā. Atgādinām arī, ka īsus, līdz 30 sekundēm garus autordarbu fragmentus ir iespējams izmantot mediju materiālos bez īpašas atļaujas, titros obligāti norādot autorību.

Darbu iesniegšanas termiņš ir 30. jūnijs, bet gaidīsim agrāk/iepriekš veidotus darbus jau pirms Jāņiem. Autora prēmijas apmērs Latvijas Institūta žūrijas noteiktajiem trīs labākajiem darbiem ir šāds: 1. vieta – 300 EUR, divas veicināšanas balvas katra 100 EUR. 100 EUR liela prēmija noteikta arī portālā LSM.lv skatītāju balsojumā uzvarējušajam video. Balsošanas periods būs no 1. līdz 6. jūlijam.

Iesniedzot savus darbus jūs piekrītat nodot tos lietošanā LSM.lv, kas izmantos tos savā portālā, un Latvijas Institūtam, kurš plāno video izmantot starptautiskajā komunikācijā, lai popularizētu Latvijas tradīcijas pasaulē, tai skaitā publiskai izrādīšanai Latvijas pārstāvniecību rīkotajos pasākumos ārzemēs.

 

Ar konkursa nolikumu var iepazīties šeit.


LI konti sociālajos tīklos:

Facebook: If you like Latvia, Latvia likes you Facebook: Kaut kas mīļš no Latvijas

YouTube: LatvianInstitute

Twitter: @LatviaInstitute

Flickr: LatvijasInstituts
Storify: LatviaInstitute

SoundCloud: LatviaInstitute

 

Foto: Jānis Romanovskis

vairāk

27.05
2016
Latvijas Institūtā notiks albuma “Trejdeviņi koklētāji” ieskaņas koncerts

Latvijas Institūtā notiks albuma “Trejdeviņi koklētāji” ieskaņas koncerts

Kultūras menedžmenta centrs “Lauska” laidis klajā albumu “Trejdeviņi koklētāji”, un tā ieskandināšana Rīgā notiks ceturtdien, 2.jūnijā plkst. 18.00 Latvijas Institūtā, Pils ielā 21. Ieeja brīva. Piedalīsies albuma sastādītājs Valdis Muktupāvels, koklētāji Latvīte Cirse, Sanita Sprūža un citi.

Albums piedāvā mūsdienu kokles spēles panorāmu Latvijā: te vienkopus skan dažāda veida šobrīd spēlētās kokles – tradicionālās, modernizētās, elektriskās un koncertkokles. Arī skaņdarbu stilistika ir daudzveidīga – no tradicionāla autentiskuma līdz mūsdienīgiem eksperimentiem un minimālistiskām meditācijām, no kokļu solo, duetiem un ansambļiem līdz kopspēlei ar ģitāru, vijolēm, čellu, perkusijām, saksofonu un citiem instrumentiem. Mūziku papildina bagātīgi ilustrēta grāmata ar Valda Muktupāvela apskatu par koklēšanas tradīcijas attīstību Latvijā un projektā iesaistīto koklētāju komentāriem un atziņām.

Albumā dzirdami tādi koklētāji kā Valdis Muktupāvels, Latvīte Cirse, Laima Jansone, Māris Muktupāvels, Dina Liepa, Baiba Indrēvica, Sanita Sprūža, Kristīne Ādmine, Leanne Barbo, Ansis Jansons, Jenni Venelainena un ansambli Cantata.

Skaņdarbs “Melnā jūra”, ko izpilda Valdis Muktupāvels (kokle) un Ainars Šablovskis (alta saksofons) noklausāms šeit: https://soundcloud.com/lauska/melna-jura-valdis-muktupavels-ainars-sablovskis

Albums iznācis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

 

Foto: Ieva Luka/LETA

vairāk

25.05
2016
Ko par Latviju raksta ārvalstu mediji? 2016. gada janvāris – aprīlis

Ko par Latviju raksta ārvalstu mediji? 2016. gada janvāris – aprīlis

Lai uzzinātu, ko par Latviju raksta ārvalstu prese, Latvijas Institūts regulāri apkopo starptautisko mediju publikācijas par dažādiem ar Latviju saistītiem tematiem. Ārvalstu mediju pārskatā iekļauti lielākajos pasaules medijos publicētie raksti no 2016. gada janvāra līdz aprīlim, kuri domāti starptautiskai auditorijai, kas lasa angļu, franču, krievu, vācu, spāņu valodās. Analizēti arī materiāli no mazākiem medijiem kaimiņos lietuviešu un igauņu valodā.

Gada pirmajos četros mēnešos aplūkotas 1903 publikācijas. No kopējā materiāla skaita 28.9% materiālus veidojuši Krievijas mediji, tam seko Lietuvā (19.86%) un ASV (11.19%) reģistrētos mediju uzņēmumos veidotas publikācijas. No aplūkotajām publikācijām 29.55% bija ar pozitīvu ievirzi, 25.46% negatīvu ievirzi, bet neitrāli Latvija atspoguļota 44.99% gadījumu. No 550 publikācijām, kuras saistībā ar Latviju veidojuši Krievijas mediji, 28 ir ar pozitīvu ievirzi, 224 ar negatīvu un 298 ir neitrāli vērtēti materiāli. Savukārt no Lietuvas mediju veidotajām publikācijām šajā laika posmā 163 ir pozitīvas, 49 negatīvas un 166 neitrālas.

Visvairāk ārvalstu mediju materiāli, kuros atspoguļota Latvija, veidoti par iekšlietu jomu (24.49%). Tajos plaši atspoguļota imigrācija no Tuvo Austrumu zemēm, kā arī patvēruma meklētāju uzņemšanas procedūras Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs. Tāpat Latvijas vārds parādās materiālos, kuros diskutē par obligātajam patvēruma meklētāju kvotām ES. Ārvalstu mediji aplūkojuši arī Latvijā pieņemtos likumus par musulmaņu apģērba nēsāšanu sabiedriskā vietā. Nākamā joma, kurā bieži parādījies Latvijas vārds ir sports (16.51%). Visbiežāk Latvija pieminēta saistībā ar latviešu basketbolista Kristapa Porziņģa gaitām Nacionālajā basketbola asociācijā. Pēc sporta tēmas seko ārlietas (11.45%), ekonomika un finanses (10.99%) un drošība (8.18%). Ārvalstu medijos joprojām ziņo par Latvijas ekonomisko izaugsmi, analizējot ekonomikas tendences un jaunākās izmaiņas. Drošības jomā, īpaši ASV un Vācijas lielākajos medijos, ziņo par NATO darbībām tās dalībvalstīs Austrumeiropā – militāro spēku nosūtīšanu uz Baltijas reģionu, militārās mācības un diskusijas par Krievijas agresīvo ārpolitiku.

 

Foto: Valts Kleins

vairāk

23.05
2016
Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes studenti iesaistās Latvijas tēla veidošanā

Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes studenti iesaistās Latvijas tēla veidošanā

Latvijas Institūta (LI) direktore Aiva Rozenberga ar kolēģiem pirmdien, 23. maijā tikās ar Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes (LU SZF) studentiem, lai “Latvijas stāstu darbnīcā” apspriestu ar Latvijas popularizēšanu ārvalstīs saistītus jautājumus un uzzinātu studentu skatījumu par stāstiem un vēstījumiem, ko izmantot Latvijas ārējā komunikācijā.
LU SZF studenti uzskata, ka pasaulē jāstāsta mūsu veiksmes stāsti par cilvēkiem, uzņēmumiem un sportu. Svarīgi ir runāt nevis par vietām, kas ir jāredz, bet par lietām, kas jāpiedzīvo. Par latviešiem studenti saka šādi: “Latvietis ir kā sīpoliņš - tāds vēss, bet kopumā ir jau OK”. Latvija ir svētku zeme, kur vasarā ik nedēļas nogali norisinās dažādi svētki, kuros var piedalīties gan klātienē, gan virtuāli, jo viss, kas Latvijā notiek, ir atrodams internetā, un tas ir īpaši raksturīgs Latvijai. Studenti uzsvēra arī to, ka latviešu folkloras zīmes ir skaists dizaina elements, ko daudzi Latvijā izmanto dažādos mūsdienīgos veidos, kā arī to, ka ziedu pasniegšana Latvijā ir ļoti svarīga – katram dzīves gadījumam ir savas tradīcijas kā un kādi ziedi jāpasniedz.
“Latvijas stāstu darbnīcas” jau notikušas Ventspils Augstskolā, Vidzemes Augstskolā, Liepājas Universitātē un Latvijas Universitātē. Arī Latvijā studējošajiem ārzemju jauniešiem Latvijas Institūts sarīkojis pirmo “Latvijas stāstu darbnīcu” ar nosaukumu “Stories of Latvia”, kas notika 9. maijā radošās darbības nedēļas “Radi! 2016” ietvaros.

Attēli no Latvijas stāstu darbnīcas: https://flic.kr/s/aHskzFHk5h

vairāk