27.07
2020
Latvijas Institūts un Eiropas Latviešu apvienība rīko diskusiju par Latvijas tēlu

Latvijas Institūts un Eiropas Latviešu apvienība rīko diskusiju par Latvijas tēlu

 

Piektdien, 24. jūlijā, Latvijas Institūts (LI) kopā ar Eiropas Latviešu apvienību (ELA) rīkoja radošo diskusiju – darbnīcu par Latvijas tēlu. Tās dalībnieki bija Eiropas latviešu biedrību pārstāvji no Vācijas, Dānijas, Lielbritānijas, Beļģijas, Austrijas, Francijas, ASV un Latvijas. Kopīgi rīkotā pasākuma mērķis bija, koordinējot Latvijas vienota valsts tēla veidošanas procesu, apzināt kopīgās vērtības un uzskatus par Latvijas stiprajām pusēm un Latvijas iespējamo pienesumu starptautiskai sabiedrībai.

Uzrunājot klātesošos, Eiropas Latviešu apvienības vadītāja Elīna Pinto atzina, ka ikviens no mums ir būtiska daļa no kopējā Latvijas tēla stāstā – “tikai redzot sevi līdzdalībā, ir iespējams apzināt sevi kā Latvijas kopīgā stāsta sastāvdaļu”.

Ekonomiskās sadarbības un investīcijas Latvijai (ESI.LV) pārstāvis Ģirts Greiškalns dalījās vērtīgā pieredzē, kā diasporā esošie latviešu profesionāļi var palīdzēt Latvijai gan sniedzot savus komentārus un ieteikumus Latvijas Darba devēju konfederācijai, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerai un Ārvalstu investoru padomei, gan ikdienā palīdzot savas nozares pārstāvjiem. Ģ.Greiškalns uzsvēra ESI.LV nozīmi aktuālajā situācijā, kad ceļošana ir ierobežota, un diasporas pārstāvji var uzņemties Latvijas uzņēmuma pārstāvību sarunu sākumstadijā.

Iesākot radošo darbnīcu, Latvijas Institūta direktore Vita Timermane – Moora iepazīstināja diasporas pārstāvjus ar Latvijas tēla un kampaņu saistību, īsi ieskicēja LI uzdevumus un mērķauditoriju, akcentējot, ka: “Latvijas Institūta mērķauditorija nav anonīms ārvalstnieks, bet gan Latvijas sabiedrība, uzņēmēji un visi tie, kuru ikdienas darbības lokā ir ārvalstu auditorijas. Latvijas Institūts ir netiešā mārketinga institūcija, kura strādā, lai celtu pievienoto vērtību Latvijas preču vai pakalpojumu izcelsmei. Latvijas stāstā ietvertas visas nozīmīgās Latvijas nozares, kas ir ciešā mijiedarbībā, kad stāstām par Latviju – katrs elements un detaļa ir svarīga!”

Ideju darbnīcas dalībnieki ar asociācijas spēles palīdzību veidoja impulsīvus un personiskus stāstus par Latviju, diskutēja par Latvijas stiprajām pusēm un to, kuras no tām var tikt izmantotas Latvijas tēlam, kā arī aktīvi diskutēja par šobrīd aktuālajām kampaņām “Ahead of the Curve” un“Rīga bez tevis nav Rīga’, kā arī par jaunizveidoto izcelsmes atpazīstamības zīmi  “Born in Latvia”.

Valsts tēla ideju darbnīcu rezultāti rāda, ka galvenokārt uzskati par Latvijas stiprajām pusēm un Latvijas iespējamo pienesumu starptautiskai sabiedrībai sakrīt. Valsts tēls ir skatāms kā vienots kopums, kas adaptējams katras nozares vajadzībām. Aktuālā situācija izvirza ekonomiskos mērķus kā primāros.

vairāk

02.07
2020
ĀRLIETU MINISTRS SASAUC LATVIJAS ĀRĒJĀ TĒLA POLITIKAS KOORDINĀCIJAS PADOMES SĒDI

ĀRLIETU MINISTRS SASAUC LATVIJAS ĀRĒJĀ TĒLA POLITIKAS KOORDINĀCIJAS PADOMES SĒDI

2020.gada 1.jūlijā Ārlietu ministrijā norisinājās Latvijas ārējā tēla politikas koordinācijas padomes ceturtā sēde, kuru sasauca ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Latvijas Institūta direktore Vita Timermane – Moora iepazīstināja klātesošos ar priekšlikumiem Latvijas ārējā tēla saskaņota vēstījuma koordinācijai. Latvijas Institūts (LI) pastiprinātu uzmanību pievērš Latvijas tēla politikas veidošanai un koordinācijai, kā arī partnerības kontakttīkla Latvijas pozitīvas starptautiskās atpazīstamības veidošanai. Vienota un koordinēta valsts tēla izveides  kontekstā “Nord DDB Riga” direktors Andris Rubīns iepazīstināja ar LIAA un LI iniciētu Latvijas tēla ideju darbnīcu rezultātiem. Piecās viedokļu līderu darba grupās, kas pārstāvēja Latvijas uzņēmējdarbības, investīciju, zinātnes un akadēmisko vidi, medijus un kultūras organizācijas, iegūtie rezultāti būs par pamatu vienota Latvijas tēla komunikācijas stratēģijai. 

Sēdes turpinājumā tika prezentētas 2020.gada aktuālās kampaņas – “Ahead of the Curve” (LIAA), “Rīga bez Tevis nav Rīga” (RTAB) un vienotas Latvijas izcelsmes produktu un pakalpojumu atpazīstamības zīmes projektu Latvijas eksporta veicināšanai (“The Red Jackets”).

Sanāksmē tika atbalstīta apņemšanās nodrošināt saskaņotu un koordinētu valsts pārvaldes iestāžu un citu institūciju sadarbību sekmīgai Latvijas ārējā tēla veidošanai, kā arī pieņemta zināšanai Latvijas Institūta iesaiste un plāni Latvijas tēla politikas veidošanā un īstenošanā.

Latvijas ārējā tēla politikas koordinācijas padomes sēdē piedalījās ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs un ministrijas pārstāvji, Valsts prezidenta kancelejas, Valsts kancelejas, Ministru prezidenta biroja, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras, Rīgas Tūrisma attīstības biroja, Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, Satiksmes Ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvji, kā arī “Nord DDB Riga” direktors Andris Rubīns, Rīgas Tūrisma un attīstības biroja valdes locekle Eva Juhņēviča,  Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Biznesa informācijas nodaļas vadītāja Monta Agafonova,  Latvijas Eksportētāju asociācijas “The Red Jackets” projektu vadītāja Līva Stūrmane un Latvijas Institūta direktore Vita Timermane – Moora.

Latvijas Ārējā tēla politikas koordinācijas padome tika nodibināta 2014. gadā ar mērķi nodrošināt saskaņotu valsts pārvaldes iestāžu un citu institūciju sadarbību sekmīgai Latvijas ārējā tēla veidošanai.

vairāk

15.06
2020
Latvijas Institūts rīko jauniešu viedokļu līderu diskusiju

Latvijas Institūts rīko jauniešu viedokļu līderu diskusiju

Piektdien, 12.jūnijā Latvijas Institūts rīkoja sociālo tīklu viedokļu līderu (influenceru) diskusiju - darbnīcu par Latvijas tēla veidošanu sociālajos tīklos un komunikācijas stiliem, veidiem un platformām, kas būtu visatbilstošākie uzrunājot jauniešu auditoriju Latvijā un pasaulē.

Par valsts tēlu tiek runāts politiskajā un ekonomiskajā līmenī, taču kādu Latviju redz jaunākā paaudze, sevišķi tie, kuriem seko vienaudži, proti, influenceri?  Ar mērķi noskaidrot kas būtisks un izceļams ir paaudzei, kura turpinās būvēt mūsu valsti, Latvijas Institūts rīkoja radošo darbnīcu, kurā piedalījās vairāki sociālo tīklu viedokļu līderi, tostarp, Evelīna Pārkere, Agnese Rakovska, Beta Beidz, Rojs Rodžers, Rūta Dvinska, Māra Upmane – Holšteine, Deniss Ševeļovs, Indra Salceviča un citi.

Uzrunājot klātesošos, LI direktore Vita Timermane – Moora aicināja viņus proaktīvi uzņemties iniciatīvu – saredzēt iespēju un rīkoties. “Šodien atbildība ir  jaunā brīvība un tā ir mūsu brīvība izvēlēties un uzņemties atbildība par to, ko mēs  darām un kādas sekas rada mūsu rīcība,” teica LI direktore.

Pasākuma idejas autore, Latvijas Institūta Simtgades projektu vadītāja Kristīne Komarovska pastāstīja ar ko nodarbojas Latvijas Institūts,  kā arī uzsvēra to, ka influenceru loma pieaug  arī valsts tēla veidošanā, jautājumos par valsts drošību un citos sektoros, kā arī cik būtiski ir apzināties draudus un iespējas, ko var veidot ar influenceru diplomātiju, kas ir būtībā jauna publiskās diplomātijas forma, par kuru sabiedrībā jāuzsāk būtiskas diskusijas, jo viedokļu līderu spēks ir ne tikai pārdot preces , vietas un lietas, bet ietekmēt politisko gaisotni valstī, ietekmēt sabiedrības normas, vērtības un arī izpratni par patriotismu.

Sarunas un jauniešu viedokļu līderu kopīgi veiktie uzdevumi atklāja gan kopīgās vērtības, kas, izrādās ir nozīmīgas visām paaudzēm, gan tās, kuras īpaši aktuālas tieši jaunajai paaudzei.

Ar asociācijas spēles palīdzību tikšanās dalībnieki impulsīvi izveidoja personiskus stāstus, kas atspoguļo katra individuālo Latviju:

Kādu maigu dienu Rainis un Aspazija pastaigājās pa Bauskas mežā, visapkārt bija zaļš un gaiss bija tīrs. Viņi runāja par Latviju, par visu, sākot no hokeja un beidzot ar astroloģiju. Rainis pacēla zīli no zemes un teica: “Tie esam mēs”. “Neiespējami!”, atbildēja Aspazija.

Latvija, šī lepnā prievīte. Pasaulē zināma ar  Aerodium un Dziesmu svētkiem. Man mīļa ar Mielavu un Jumpravu. Sēžu šeit, LNB un domāju par ceptiem kartupeļiem un gotiņām. Būtu labāk, ja šeit būtu Levits.

Zemnieks no Kurzemes veidoja saldējumu krājumu, jo viņam ir vāja izglītība no RSU, viņš lieto mildronātu, tāpēc viņš mierīgi var spēlēt hokeju svaigā gaisā, mežā.

 

Diskusijā par Latvijas  stiprajām pusēm tēla veidošanai nākotnē, galvenie akcenti tika likti uz vienlaicīgu pieeju dabai, veselīgai pārtikai un mūsdienu tehnoloģijām. Liela  nozīme piešķirta vietējo kopienu spēkam (piemēram, Kalnciema kvartāls, Tallinas ielas kvartāls u.c.).  Viedokļi dalījās par tendencēm,  kas valsts tēla veidošanas perspektīvā var kalpot par veiksmīga Latvijai valsts tēla atspērienu - jaunieši aicināja izvērtēt veiksmīgas Latvijas tēla stāstus, kuri vairāk vai mazāk raksturo Latviju, bet kuriem līdz galam nav iespējams noticēt vai piekrist. 

Radošās darbnīcas noslēgumā sociālo tīklu viedokļu līderi apsprieda un dalījās ar idejām LI Instagram konta @latvialikesyou foto karikatūrām. 

Šī ir pirmā šāda veida radošā darbnīca, taču nākotnē tās tiks turpinātas ar dažādām sabiedrības pārstāvju grupām.

vairāk

30.04
2020
Svini savu brīvību. Radi un dari.

Svini savu brīvību. Radi un dari.

Latvijas Institūts sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju realizē pilsētvides projektu "Svini savu brīvību. Radi un dari."

 

4. maija – Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas deklarācijas 30.gadadienas svinības šogad norit Latvijas valsts simtgades vadmotīva „Brīvība” zīmē. Arī, paliekot mājās, mēs svinam savu brīvību kopā!

Latvijas Institūts sadarbībā ar Mākslas akadēmiju un Gleznotāja Valdemāra Tones fondu,  realizējis pilsētvides projektu „Svini savu brīvību. Radi un dari”.

Projekta mērķis ir radīt mūsdienīgu, plašai auditorijai pieejamu radošu Latvijas jaunās paaudzes talantu skatījumu uz Latvijas brīvības un neatkarības ceļu, vienlaicīgi veicot pavisam praktisku ieguldījumu kvalitatīvas pilsētvides veidošanā. Mākslas darbi uz pusgadu – no šī gada 1.maija līdz 30.novembrim apskatāmi vēsturiskā nama Pils ielā 21 āra nišās. Šis nams ir Latvijas Institūta mājvieta kopš 2011.gada.

 

Latvijas Mākslas akadēmijas studentu iesaiste bija idejām bagāta – kopā mākslinieciskai realizēšanai tika piedāvāti 14 darbi un konkursā ar skicēm piedalījās 6 dalībnieki. Tā kā vairāku mākslinieku piedāvātie risinājumi bija mākslinieciski ļoti spēcīgi, par konkursa uzvarētājiem tika izvēlētas 2 jaunās mākslinieces, kuru mākslinieciskais risinājums bija konceptuāli savietojams.

 

Konkursa ideja aizsākās pirms COVID – 19 izraisītās pandēmijas, tomēr savā ziņā tas ieviesis korekcijas arī konceptuālajā interpretācijā. Tagad, kad cilvēki cieš no fiziskās distancēšanās sekām, ir ļoti svarīgi radīt ko pozitīvu. Latvijas Institūta direktore Vita Timermane – Moora raksturo šo kā apliecinājumu Latvijas sabiedrības briedumam, - spējai sadarboties vienotai rīcībai krīzes situācijā un radošiem dzīves kvalitātes uzturēšanas risinājumiem. „Šodienas studenti lems un veidos Latvijas nākotni pēc desmit, divdesmit gadiem, - mūsu atbildība – lai šodienas krīzes risinājumi viņiem kļūst par labu dzīves pieredzi nākotnei”.

 

Latvijas Mākslas akadēmijas prorektors administratīvajā un radošajā darbā, gleznotājs Andris Vītoliņš par šo sadarbību ar Latvijas Institūtu saka: „Uz kopējā fonā valstī, kad masu pulcēšanās liegums sagrāva atsevišķas  radošās aktivitātes, šobrīd vizuālā mākslas priekšrocība ir tā, ka glezniecības process var attīstīties arī izolācijas apstākļos.
Turklāt, ne tikai attīstīties, bet arī nest taustāmus darba augļus.
Ir skaidrs, ka ne tikai dejas un dziesmas ir Latvijas simbols, bet arī vēsturiski spēcīgā glezniecības skola,  un jo vairāk pilsētvidē būs šādu publisko mākslas darbu jo augstāka būs mūsu dzīves kvalitāte.”.

 

Par konkursa uzvarētājām:

Agate Bernāne, mācās  Latvijas Mākslas akdēmijas 4.kursā, glezniecības apakšnozarē.  Agate par sevi saka: „Mani interesē dzīves patiesums un maiga noslēpumainība. Tonāli jūtīgie un vibrējoši krāsu triepieni bieži vien attēlo manus emocionālos impulsus. Savās gleznās es cenšos savienot iekšējo trauslumu ar gara stiprumu.

Konkursā piedalījos finansiālā atbalsta un jaunas pieredzes dēļ. Mani motivēja piedāvātā projekta radošā brīvība. Šī ir bijusi ļoti pozitīva un profesionāla sadarbība.”

 

Ance Vilnīte šobrīd studē LMA Tēlniecības apakšnozares bakalaura programmas 2.kursā. Jaunās mākslinieces daiļradē pasaules un personīgie pārdzīvojumi tiek pausti ļoti dažādi - radītie tēli var būt biedējošas lielas skulptūras vai pavisam abstrakti gleznojumi, video vai provokatīvas performances. Ancei mākslā pats svarīgākais šķiet, lai radītajam ir jēga un tas ir patiesi un no sirds. Par motivāciju piedalīties konkursā: "Jo īpaši šajos laikos, kad nekur nevar iet iekšā, novērtējam mākslu, kas ir brīvi pieejama ārā - ļoti priecājos par šo projektu un ceru, ka šādas iniciatīvas pilsētvidē turpināsies, jo mākslas klātesamība dzīvi padara skaistāku un cilvēku - labāku!"

vairāk
Svini Savu Brīvību